Katlanır Telefon, Teknoloji

Ekranı katlanabilen telefonlar hayatımızı değiştirecek mi?

Ekranı katlanabilen telefonlar hayatımızı değiştirecek mi?

Huawei, Samsung, Motorola, TCL gibi bir dizi teknoloji üreticisi, ekranı katlanabilen telefonlarıyla dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarıyor. Size 4 marka saymış olsam da aslında son tüketiciye gerçek manada ulaşabilen tek bir ekranı katlanabilen telefon yok!

Samsung, Galaxy Fold isimli telefonuyla ilk etapta dikkatimi çekmeyi başardı. Ekranı katlanabiliyor, geniş hali ise tabletten farklı değil. Yani yıllardır kurduğumuz esnek ekranlı telefon hayali gerçek olmuş gibi görünüyordu ilk etapta. Ancak işin aslı pek de öyle değil.

Samsung’la birlikte Huawei’nin Mate X ile ekranı katlanabilen telefon kervanına katılması çok sürmedi. Sonra peşi sıra TCL ve Motorola gibi markalar görüntü. Xiaomi’yi de unutmamak lazım; onların geliştirdiği telefon her ne kadar hiç satışa sunulmadıysa da, benzer bir tasarımı ortaya koymayı başardılar.
Ekranı katlanabilen telefonlar hayatımızı değiştirecek mi

 

Bu telefonlar, müthiş bir tasarım sunuyor gibi görünse de pratikte göründüğü kadar sağlam bir tasarıma sahip değiller. Şirketlerin bu cihazlar için sunduğu garanti de tartışmalı ve hayli sınırlı. Ekranın katlandığı noktanın zaman içinde (oldukça kısa bir zaman) bozulmaya başlaması, ekranda izler belirmesi, ekranı katlanan telefonlar için henüz oldukça yolun başında olduğumuzu ortaya koyuyor.

Son olarak Galaxy Flip Z ile tanıştık. Bu telefon ise Galaxy Fold’dan dersini alan Samsung’un yeni ekranı katlanabilen telefonu aslında. Ancak Galaxy Fold’dan farklı olarak sağ/sol değil tepeden aşağı kapanıyor; tıpkı kapaklı telefonlar gibi ve bu haliyle gömlek cebine girince kayboluyor.

 

Ancak Türkiye’de 13 bin TL’nin üzerinde bir fiyatla satılacağından Samsung’un bu cihazı çok satma gibi bir sevdası olmadığı ortada. Diğer yandan Huawei Mate Xs de Mate X’in yeni modeli olarak karşımıza çıkıyor. Mate X’e göre daha dayanıklı bir yapıda olması bir yana, son teknolojiyi de ‘sonuna kadar’ kullanıyor. Ancak bu cihazın da çok satmasını beklememek gerekir.

 

Özetle ekranı katlanabilen telefonlar, bugün için lüks sayılabilecek cihazlar. Gerçekten onlara bu haliyle ihtiyacımız var mı sorusunun net yanıtı ise belli: Hayır! Aslında bizim tam olarak istediğimiz gelecek yıllarda satışa çıkacak esnek ekranlı ve incecik tasarıma sahip telefonlar… Öyle ki, bu telefonlar o kadar ince ve hafif olacak ki onları gömlek cebinde taşısak bile çok hissetmeyeceğiz.

 

Ekranı katlanabilen telefonlar hayatımızı değiştirecek mi

 

Ancak bu bahsettiğim konseptin gerçeğe dönüşmesi yıllar alacak. Bu nedenle bugün tanıtılan telefonlar, aslında yolun çok başında olduğumuzu gösteriyor. Ancak şunu da unutmamalı ki yıllar önce tanıtılan bu cihazların hayalini kurardık; bugün ise oldukça pahalı ve sorunları da olsa gerçek oldular. Ancak beklediğimiz mucizeyi elbette yaratacak ‘çap’ta değiller.